Қарттарым -асыл қазынам
Қызылорда облысы
Жаңақорған кенті
№163 орта мектебінің бастауыш
сынып мұғалімі Оразгелдиева Қарлығаш
Сабақтың мақсаты:Оқушыларға 1-қазан қарттар күні туралы түсінік бере отырып,қарттарға құрметпен қарауға,сыйлауға үйрету.
Таным үрдістерін,ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру.
Халқымыздың ұлттық салт-дәстүр, әдет-ғұрпымыздан нәр алуға,сақтай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:мақал-мәтелдер, тиым сөздер,суреттер
Сабақ барысы
1-жүргізуші:
“ Әке асқар тау,
Ана шалқар көл” дегендей бүгінгі біздің тәрбие сағатымыз аталарымыз бен аналарымыздан алған тәрбиеміз туралы ой қозғамақ Олай болса,бүгінгі “Қарттарым- асыл қазынам” атты кездесу кешімізді ашық деп жариялаймыз.
2-жүргізуші:
Қазіргі жас өспірімдердің ежелден сақтап келе жатқан тәлім-тәрбиесі мен салт-дәстүрі ата-әжелерімізден қалған асыл мұра болып келеді.
Мұғалім: Жас ұрпақты жастайынан тәрбиелеудің маңыздылығын қазақ халқы ерте түсінген.Бала- өмірдің жалғасы,халықтың мұрагері.Кең даламызда көшпелі күн кешіп,аттың жалында,түйенің қомында жүрсе де,халқымыз жас ұрпаққа жақсы тәрбие берудің салт-дәстүр,әдет-ғұрпын қалыптастырған.Үйдегі ата-әже тәрбиесінің алатын орны ерекше.Ата-әже тәрбиесін көріп өскен бала болашақта әдепті,ізетті,ақылды адам болып өсуіне күмән жоқ .
1-оқушы: Көп жасаған қария-
Ақылы асқан дария.
Көп өнеге сөзі бар,
Сөзі соқпақ , сөзі нәр.
Ата салтын ардақты,
Әрбір сөзі салмақты.
Сөл сөздерді ұқпасақ,
Тістерсің бір күн бармақты.
Мұғалім: Қазақ халқы ежелден үйдегі қарияны қазынаға теңеп, құрметтеген. Оны мына нақыл сөздерден аңғаруға болады.
“Қарты бар елдің –қазынасы бар”
“Үлкенге құрмет, кішіге ізет”
“Ағадан-ақыл,,атадан-нақыл”
“Аталы үй-баталы үй”
2-оқушы:
Қазір “Бабалар сөзі –тәрбие көзі “ атты сауалнама әңгімеміз қарт ата мен жігіт арасында болмақ. Көрініс: Қарт пен жас жігіт.
Шәкірт: -Ата, Ассалаумағалейкум.
Қарт: -Амансың ба , балам. Балам, арман деген не?
Шәкірт: Ата,арман дегеніміз-ақыл – ойдың шындығы. Құс ұшсам дейді, бала өссем дейді, қыз көрікті болсам дейді, жігіт бақытты болсам дейді, қарт жүзге жетсем дейді, ұстаз шәкіртіне үлгі болсам дейді.
Қарт: -Дұрыс айтасың ,балам, арманына адаспаған жетеді,адасқан арманына жете алмайды.Арманына ақылды жетеді,ақымақ бұл өмірден түңіліп өтеді.
-Балам,үйде кім, елде кім қадірлі?
Шәкірт: Ата, елде бастық, үйде ана қадірлі.
Қарт --Жоқ, балам, үйде қонақ, қарт, бала қадірлі.Елде хан, әкім, ұстаз қадірлі. Қонақты қадірлеуді бәрі біледі.”Бала үйдің патшасы.Балалы үй базар,баласыз үй азар” деген халқым.
3-оқушы: Күнделікті өмірде ата-әжелеріміз,әке-аналарымыз айтып отыратын ырым мен тиым сөздер өте көп.(Әжелерден сұхбат алу)
4-оқушы: Не себепті,отқа су құйма, түкірме дейді?
5-оқушы: Не себепті , мал сүйегін отқа жақпа, ақты төкпе дейді?
6-оқушы:Не себепті ,атам қазақ түнде мал, адам санамайды?
7-оқушы: Не себепті туысыңа ит, пышақ сыйлауға болмайды?
8-оқушы: Не себепті, апаларымыз жағыңды , беліңді таянба, тізеңді құшақтама дейді?
9-оқушы: Не себепті,3 күн айтта кір жууға, тырнақ ,шаш алуға болмайды?
1- жүргізуші: Тиым сөздер мен қатар ырымдарды да білгеніміз жөн.
Ырымдар:
10-оқушы: Адамға ажал шақыратын мына ырымдарды да білгеніміз жөн.Саусақты тарақтап,қолды көкірекке не желкеге қойып жатпайды.Мойынға бос арқан салмайды.
11-оқушы: Баланың мойны түзу әрі тез бекісін деп оның шілдеханасына сойған қойдың мойын омыртқасын тұтасымен асады.Ол піскен соң бөліп алмай, жақсылап мүжиді де оған шыбық өткізіп кептіріп қояды.
12-оқушы: Адам басы кемиді деп бөтен адамға бас киім бермеген немесе айырбастамаған.
13-оқушы: Егер де аспаннан жұлдыздың ағып бара жатқанын көрсең,
” менің жұлдызым жоғары” деген сөз айту керек.
14-оқушы: Ұзақ жасаған не болмаса жақсы адам дүниеден озса, оның киімдері мен тұтынған заттарын ырым етіп, бөліп алады
15-оқушы: Жаңа кірген үйдің босағасын маймен майласа несібесі көп әрі дастарқаны мол болады деп ырым еткен.
1-жүргізуші: Бүгінгі ата-әжелерімізге арналған жыр –шумақтарымызды қабыл алыңыздыр.
1-оқушы: Жақсы көрем атамды,
Атам жүзге тақалды.
Ұрыспайды ұстасам,
Аппақ қудай сақалды.
2-оқушы: Жақсы көрем қасын да,
Қардан аппақ шашын да.
Қорықпаймын ешкімнен,
Атам жүрсе қасымда.
3-оқушы: Адымы үлкен, әрі кең,
Жете алмаймын әлі мен-
Менің атам күштірек,
Аталардың бәрінен.
4-оқушы:Әжем менің әлі де,
Ұқсамайды кәріге.
Шай қайнатып береді,
Біздің үйдің бәріне
5-оқушы: Менің әжем ақ әже-
Шуағы мол,нұр әжем
Ақ таяққа сүйеніп,
Аман-есен жүр әжем
2-жүргізуші: Күнделікті өмірде біз көптеген көріністерге куә болып жүрміз. Ендеше суретегі көрініске қарап ,сұраққа жауап берейік.
Сауалнама:
1-көрініс. Автобус ішінде бала отырады,бір кезде үлкен қарт әже кіреді.Бала не істеуі керек еді?
(Оқушылар жауабы)
2-көрініс: Қарт әжей дүкеннен келе жатты, қолында ауыр заты бар.Балалар ойнап жүрді. (Оқушылар жауабы)
3-көрініс: Бір бала жүгіріп келе жатты, алдынан үлкен кісі шықты. (Оқушылар жауабы)
2-жүргізуші:Тілім барда қазағым бар, халқым бар,
Дәстүрім бар, ата жолы салтым бар.
Кең даладай жиналмаған шалғайы
Аңқау ашық мінезі бар аңқылдар-дегендей, өздеріңізден салт-дәстүрлеріміз жайлы білгіміз келеді.
Көрініс
Зарина: Артыңа жасырып тұрғаның не?
Анел:-Байғазы берсең айтамын.
Зарина: -Әже, байғазы деген не, бізге түсіндіріп беріңізші?
Әжейдің жауабы: Байғазы- баланың жаңа киімі үшін беріледі. Байғазы сұрағанның артықшылығы жоқ. Байғазыға моншақ, сақина, білезік беріледі.
Аружан: (Басынан бас киімін алып) Міне, әжем тігіп берген бас киім. Ал атам жаңа қошақан сыйлады. Қозымды көргілерің келсе, көрімдігін беріңдер.
Анел:-Әже, көрімдік деген не?
Әжейдің жауабы:-Байғазы жансыз дүниеге , ал көрімдік жандыға беріледі.
Гүлзат: Аружан, білесің бе? Менің ағам кеше Түркияға қыдырып кетті.
Анел: Онда сенің әжең тоқымқағар жасайды екен ғой.
Зарина: Әже, тоқымқағар деген не?
Әженің жауабы: Жас жігіт алғаш рет жолға шыққанда жасалатын бас қосу. Мал сойылып, ойын-сауық, өлең жыр айтылады.
Мұғалім: Ата-бабаларымыз әр баласы дүние есігін ашқан күннен бастап, әрбір іс-әрекетін қуаныш көріп,той-тойлауды дәстүрге айналдырған.Олай болса қандай салт-дәстүрлерімізді, әдет-ғұрпыларымызды білесіңдер?
Балалар: “Шілдехана”, “Бесік той”, “Тұсау кесер”, “Сүндет той”, “Құда түсу”,” Сырға салу” ,” Беташар” т.б.(Тұсау кесер, Бесікке салу дәстүрлерін көрсету)
Мұғалім: Ата-бабаларымыз әр баласы дүние есігін ашқан күннен бастап, әрбір іс-әрекетін қуаныш көріп,той-тойлауды дәстүрге айналдырған.Олай болса қандай салт-дәстүрлерімізді, әдет-ғұрпыларымызды білесіңдер?
Балалар: “Шілдехана”, “Бесік той”, “Тұсау кесер”, “Сүндет той”, “Құда түсу”,” Сырға салу” ,” Беташар” т.б.(Тұсау кесер, Бесікке салу дәстүрлерін көрсету)

1-жүргізуші: Қазіргі таңда, салт-дәстүрімізді тұрмыстық негізде қолданып жүрміз. Қазақта: “Батменен ел көгерер, жаңбырменен жер көгерер” деген мақал бар.Бата-халықтың рухани күш алатын құдіретті сенім күші.Олай болса,
Сәулелі сөз сөне ме,
Орны бөлек батаның
Бізге тәлім, өнеге-
Ақ тілеуі атаның-, деп қонақтардан бата сұраймыз.
(Бата сұралып, беріледі)
Мұғалім: Аталар сөзімен өсіп –өнген,
Бабалар бұлағынан нәр алған,
Даналар өсиетімен тәрбие алған
Ұлылар тәрбиесіне тағзым еткен.
Ұрпағымыз халықтың ғибрат еткен,-деп кездесу кешімізді аяқтаймыз. ������� ������ ��� dle ������� ��������� ������
Ұқсас мақалалар:
Әдептен озбайық!

Әдептен озбайық!

Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Мұхит атындағы орта жалпы білім беретін мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Жауынбаева Жұлдыз Батырбайқызы ...
Әдептен озбайық!

Әдептен озбайық!

Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Мұхит атындағы орта жалпы білім беретін мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Жауынбаева Жұлдыз Батырбайқызы ...
Қарттарым -асыл қазынам

Қарттарым -асыл қазынам

Қазақстан республикасы, Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы «Мектепке дейінгі шағын орталығы мен гимназия сыныптары бар №15 жалпы білім беретін орта...
Аталар сөзі – тәрбие көзі

Аталар сөзі – тәрбие көзі

Аталар сөзі – тәрбие көзі Мақсаты: Халқымыздың ата заманнан келе жатқан ұлттық мұрасының бірі ұлттық салт-дәстүр негізінде адамгершілікке,...
Ата салтым – асыл қазынам (тәрбие сағаты)

Ата салтым – асыл қазынам (тәрбие сағаты)

Ата салтым – асыл қазынам (тәрбие сағаты) «Ата салтым – асыл қазынам» Мақсаты: 1.Қазақ халқының қанына сіңген ізгі адамгершілік қасиеттерінің...
Пікірлер: 0
Пікір қалдыру