Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Б.Бегалиев атындағы орта мектеп
Қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімі.
Гүлсім Тоғаева Жетпісқызы
Сабақтың тақырыбы: Керқұла атты Кендебай
Сабақтың мақсаты: а) білімдік – ертегі мазмұнын түсіндіру, басқа ертегілерден айырмашылығы мен ұқсастығын ажырата білуді үйрету, Кендебай бойындағы адами қасиеттерді нақтылап ашу ; дамытушылық –оқушылардың шығармашылық қабілеттерін, жоспар құру дағдыларын , өзіндік пікір айту , ауызекі сөйлеу тілі мәдениетін дамыту; тәрбиелік – Кендебай мінезін ашу арқылы адамгершілікке , қамқор да мейірімді , адал да қарапайым болуға , айналасындағы адамдарға қол ұшын бере білуге тәрбиелеу.
Түрі: дамыта оқыту.
Әдісі: түсіндіру , сұрақ –жауап , «болжау стратегиясы» , «топтастыру стратегиясы» топтық жұмыс , жеке жұмыс , ойқозғау , Венн диаграммасы, шығармашылық қабілеттерін арттыру.
Күтілетін нәтиже: балалар ертегіден үлгі алады.
Ақпарат құралдары: интерактивті тақта , слайд.
Қосымша көрнекілік: тірек – сызбалар.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру: Сыныпты түгелдеу.Оқушыларды 3топқа бөлу (үш түрлі қағаз бойынша : қызыл , көк ,ақ).Топ жетекшілері жауап беріп отырған оқушыны белгілеп отырады.
Мақсат қою. - Балалар , үйге «Керқұла атты Кендебай» ертегісін оқу тапсырылған болатын. Бүгінгі біздің мақсатымыз – ертегі мазмұнын толық меңгеру , талдау , Кендебай бойындағы ізгі қасиеттерден үлгі алу және шығармашылық қабілеттерімізді барынша көрсете білу.
Тақырыбымыздың негізгі кейіпкері - Кендебайдың мінез – құлұына сәйкес сабағымыздың эпиграфы етіп «Адамда жақсы қасиет болмаса , оған бақ та , бақыт та қонбайды» деген нақыл сөзді алғанды жөн көрдім.
-Балалар , ерлік , батырлық ұғымдарын қалай түсінесіңдер?
Ертегідегі Кендебай сынды батырдың адал серігі - Керқұла деген ат. Осы батырлардың серігі ат туралы қандай туындыларды білесіңдер?
Кер мен құла сөздеріне анықтама беріледі. Кер – құла мен торының , құла - сыр мен жиреннің аралас келуі.
Кітап – досың, ақылшың. – Қазір «Керқұа атты Кендебай» ертесінің мазмұны
бойынша жұмыс жүргізейік.
Мазмұндау жоспары:
- Кендебайдың дүниеге келуі.
- Керқұланың тағдыры.
- Кендебай мен жетім бала.
- Кендебайдың аралға баруы.
- Кендебайдың биені күзетуі.
- Хан бұйрығы.
- Кендебайдың бұйрықты орындауы.
- Кендебай мен ханның бір – біріне қойған шарттары.
- Баланың ата – анасымен қауышуы.
- Керқұла атты Кендебай батырдың елі.
Әр бала әр тарауды мазмұндайды.
Сөздікпен жұмыс:( ұжымдық жұмыс)
- Алты айдың ішінде алты кез ат болды.( Кез – 71 см – ге тең ұзындық өлшемі).
- Ерінім жалақ , басым таз болды. (Жалақ – ерінді жалай беруден жел қақты боп кебірсіген жара).
- Құндыз жүнді арғымақ құлын туады. (Құндыз - өзен – көлде тіршілік ететін терісі бағалы аң)
- Зынданның ауызы құлыптаулы. (Зындан - тұтқынға түскен адамдарды жазалау үшін жер астынан қазылған терең ор , апан).
- Батпан – салмақ өлшемі. Бір батпанда 200 – 300 грамм ауырлық бар.
1 – топ тапсырмасы: «Кейіпкерді таны» .Топ сызба дайындайды , сол сызба бойынша әр кейіпкерге мінездеме береді. Жауаптарын ертегінің жолдарымен дәлелдеп отырады.
Ертігінің образдар жүйесіне талдау (флипчартқа түсіру)
Кендебай Керқұла Қазанғап
Мергенбай Хан
2 –топ тапсырмасы: Вен диаграммасы
«Керқұла атты Кендебай» Ұқсастығы «Аяз би» ертегісі
3 -Топ тапсырмасы: Кендебайдың орнында болсаңдар қойшы балаға қандайжақсылық жасар едіңдер?(Флипчартқа өз ойларын түсіндіріп дәлелдейді)
Өнерлі өрге жүзер(Дарынды оқушыларға тапсырма жұмыс)
Кендебайдың Керқұланы өсіргендегі үмітін , сүйінішін өз басыңнан кешкендей ойша сезініп көр (ойтолғау).
Кейіпкер келбеті(Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс):
А) Ертегідегі қарама –қарсы кейіпкерлерді табайық.
Кендебай Бай балалары
- Еңбекқор - еріншек
- мейірбан -жалқау
- батыр - өтірікші
- жігерлі - шыдамсыз
б) Топтастыру сртатегиясы.Кендебай бойындағы жақсы қасиеттер
Оқулықпен жұмыс: Қайырымдылығы: жылағанды жұбатыпты, қысылғанға жәрдем беріпті. Қамқорлығы : Қарасудыңбойындағыжыртықүйлікедейлердіаңаулапасырауы. Жанашырлығы :жетімбаланыжұбатып, әке-шешесінтауыпберугеуәдеберуі. Кішіпейіл :ханқызыныңақылынтыңдап, «Айырылғылдыңсуыайырыл!» деуі. Адалдығы : қолындағыжұлыныпқалғанқұлынныңалтынқұйрығынханғатабысетуі. Шыдамдылығы : шаршасадатүнібойыкөзілмейқұлындыкүзеткендігі. Ақылдылығы: ханғакелгеншаруасын, өзініңқарапайымадамекендігінайтуы, баланыңәке – шешесінбосатуғарұқсатсұрағандығы.
Білімдіденақылшығар( әртопқадеңгейліктапсырма)
1 – топқа: Кендебайғаұқсағыңкелеме?
Қайқасиетіұнады?
Қазіргіжастарбойындаосындайқасиеттеркездеседіме?
2 – топқа:Сеносыертегініңқайжерінеөзгерісенгізередің?
3 – топқа :Суреттерсөйлейді. Тестсұрақтарынберу.
Өзімізоқығанертегілердіңөайсысынаұқсайды?
ЕрТөстік Кендебай
-жылқымалымендосболуы
- сөйлеуі
Сабақтыбекіту: 1 . «КерқұлааттыКендебай» ертегісіннегеқиял – ғажайыпертегігежатқызамыз?
2.Халық арманын қай жерден көруге болады?
- Кейіпкер дегеніміз не?(Шығармадағы адамдардың көркем бейнесін кейіпкер дейміз)
Топпен жұмысты бағалау
|
Оқушылардың аты - жөні |
Топ жетекшісі |
Өзіндік баға |
Мұғалімнің бағасы |
|
|
|
|
|
Үйгетапсырма:«Меніңдосымныңбасынанкешкендері» тақырыбынаертегіөрбітіпжазу

