Қазақ халқының музыкалық аспаптары тарихынан
Бегалина Балғын Толқынқызы
қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
Петропавл қаласы
«БЭСТ» гимназиясы» КММ
Тақырыбы: Қазақ халқының музыкалық аспаптары тарихынан
Мақсаты: Қазақ халқының музыкалық аспаптары тарихымен таныстыру, олардың ұлттық мұра ретінде маңыздылығын айқындау
Күтілетін нәтиже: 1. Ұлттық аспаптар тарихымен танысады.
2. Кірме сөздерді анықтай алады
3. Аспаптар түрлеріне жіктей алады.
4. Ұлттық, қоғамдық маңыздылығын түсінеді
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер мен жұмыс түрлері: түсіндіру, әңгімелесу, сұрақ-жауап топтық, жұптық, жеке жұмыс
Сабақ кезеңдері Тапсырмалар мен сұрақтар Уақыт Оқушының әрекеті Бағалау түрі
Кіріспе Балалармен сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аударту Сабаққа дайындық, зейіндерін сабаққа аударады
Пән
Қазақ тілі Сынып: 7 Өтілетін мерзімі:
Тақырыбы: Қазақ халқының музыкалық аспаптары тарихынан
Мақсаты: Қазақ халқының музыкалық аспаптары тарихымен таныстыру, олардың ұлттық мұра ретінде маңыздылығын айқындау
Күтілетін нәтиже: 1. Ұлттық аспаптар тарихымен танысады.
2. Кірме сөздерді анықтай алады
3. Аспаптар түрлеріне жіктей алады.
4. Ұлттық, қоғамдық маңыздылығын түсінеді
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер мен жұмыс түрлері: түсіндіру, әңгімелесу, сұрақ-жауап топтық, жұптық, жеке жұмыс
Сабақ кезеңдері Тапсырмалар мен сұрақтар Уақыт Оқушының әрекеті Бағалау түрі
Кіріспе Балалармен сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аударту Сабаққа дайындық, зейіндерін сабаққа аударады
Тренинг Классикалық әуенді тыңдай отыра, алдағы сабақтан не күтетіндерін қағазға жазып, қарама-қарсы отырған оқушымен алмасады Өз ойларын қағазға түсіріп, сабақтан не күтетіндерін және өз тілек-өтініштерімен бөліседі мадақтау
Топқа бөлу Үлестіремелі кеспелерде жазылған сөздер бойынша топқа бөлу
1- Араб-парсы сөздері
2- Моңғол тілінен енген сөздер
3- Орыс тілінен енген сөздер Кеспелерді алып, өз топтарын анықтайды. Кеспелерде берлген сөздерді аударады.
Жаңа сабақ Қазақ халқының музыкалық аспаптары туралы бейнеролик көрсету.
1. Бейне ролик негізінде әр топ өз сұрақтарын дайындау, сұрақтарға жауап беру
2. .ББҮ кестесін толтыру Бейнеролик көріп, сұрақтар әзірлейді
Сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен сыныптастарымен бөліседі
ББҮ кестесін толтырады Өзара бағалау

1-тапсырма. Мәтінді жеке танысқаннан кейін, мәтіндегі таныс емес сөздерді белгілейді
1. Таныс емес сөздерді оқып, аудармасын анықтау (бірлескен жұмыс); сөз тіркестері мен сөйлемдер құру
2. Мәтінді топ ішінде аудару, негізгі ойын тірек сөздер арқылы беру Топта мәтінді бірлесе аударады, мәтінді тірек-сызбаларда берілген ақпаратпен толықтырады.
Өзара бағалау
1. 2-тапсырма. Сұрақтарға жауап беру.
(топтарға 4 сұрақ қойылады, мәтінді меңгеру деңгейлеріне сәйкес жауап береді)
2. Топта мәтінді 3-тапсырмадағы тірек сызбалардағы берілген ақпаратпен толықтыру (3 топқа 3 түрлі сызба беріледі)

Сөйлемге синтаксистік талдау жүргізу (баяндауыш қызметіндегі сөздердің сөз таптарына назар аударту):
Қазақтың музыкалық аспаптары – ғасырлар бойы ұрпақтан ұрпаққа ауысып келе жатқан мәдени мұра.
Сөйлемге синтаксистік талдау жасап, өзара тексереді,


Бірін-бірі бағалайды
Қазақ халқының музыкалық аспаптарын өзге халықтардың аспаптарымен салыстыру
Қобыз Скрипка
Жетіген Арфа
Домбыра балалайка
(кластер түрінде жасалады) кластер түрінде (кесте түрінде) музыкалық аспаптарға салыстыру жүргізеді Бірін-бірі бағалайды
Әр топ 1 музыкалық аспапты әлемдік мұра қорына ұсыну үшін жарнама жасау (постер түрінде)
Критерийлер құру:
1.Мазмұндылығы 2
2.Эстетикалық көркемдігі 1
3. Сөйлеу мәдениеті 1
4. Таныстыру түрі 1
Топта 1 музыкалық аспапты әлемдік мұра қорына қосу мақсатында жарнама жасайды. (Қосымша мәліметтер алу үшін Интернет желісі мен ұялы байланыс құралдары қолданылады)
Бағалау критерийлерін құрады. Критерийлер негізінде бағалау
ПопсФормула
1. Меніңше,...
2. Себебі,
3. Оны .... дәлдеймін
4. Нәтижесінде.... сұрақтарға жауап беріп, сабақ бойы өтілген материалды қайталап, естеріне түсіреді. Мадақтау
Қолдау
Сабақты қорыту ББҮ кестесін толық толтырып, оқу Оқушылар өз кестелеріне жазған ақпараттары мен өз ойларымен таныстырады.
Мадақтау
Кері байланыс Стикерлерге мына сұрақтарға жауап жазады
1. Не ұнады?
2. Нені түсінбедім?
3. Менің ұсынысым Өз ойларын стикерлерге жазып, іледі.
Үй тапсырмасы сөздер, 1-тапсырма, диалог құрастыру (125бет)
Жиынтық бағалау ������� ������ ��� dle ������� ��������� ������
Ұқсас мақалалар:
Түркі  халықтарының  музыкалық  аспаптары

Түркі халықтарының музыкалық аспаптары

М.Өтемісұлы атындағы облыстық сауықтыру мектеп-интернатының музыка пәнінің мұғалімі Сисенбава Айнур Жанабаевна ...
Қазақ тілі қысқа мерзімді жоспар 5- сынып

Қазақ тілі қысқа мерзімді жоспар 5- сынып

Қостанай облысы Аманкелді ауданы Есір ауылы Н.Мейірманов атындағы жалпы білім беретін орта мектеп Қазақ тілі 5- сынып Қысқа мерзімді сабақ...
ҚМЖ музыка 2 сынып Қобыз және скрипка

ҚМЖ музыка 2 сынып Қобыз және скрипка

Пәні музыка cынып 2 Сабақтың тақырыбы: Қобыз және скрипка. Перне басып ойнауды жалғастыру. Мақсаты: Қобыз және...
Есімдіктер туралы түсінік. Жіктеу есімдігі.

Есімдіктер туралы түсінік. Жіктеу есімдігі.

Жамбыл облысы Қордай ауданы №26 Жамбыл Жабаев атындағы ОМ Ерназаров Нұрлыбек қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімі 6-сынып. Қазақ тілі....
Физикадан қысқа мерзімді жоспар «Магнит өрісі» 8 сынып

Физикадан қысқа мерзімді жоспар «Магнит өрісі» 8 сынып

Алматы облысы, Көксу ауданы Айнабұлақ бекеті МДШО бар №12 орта мектебі КММ физика – математика пәнінің мұғалімі Нургалиева Бибигуль Сейтжапаровна ...
Пікірлер: 0
Пікір қалдыру