Зейін және жады
Сабақтың тақырыбы: Зейін және есте сақтау.
Мақсаты: Зейін және жад туралы түсініктерін қалыптастырып, дүниетанымын кеңейту арқылы биологиядан алған білімдерін одан әрі жетілдіру.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі
2. Үй тапсырмасын сұрау
3. Жаңа сабақты түсіндіру
4. Бекіту
5. Үйге тапсырма беру
6. Бағалау
Сәлемдесу, түгендеу.
Үй тапсырмасын сұрау.
1. бір айға дейін бала кім болып саналады? (Нәресте)
2. Бала 6 апталығында басын ұстайды, аяғын жазады, 6 айлығында ..... (отырады.)
3. Мектепке дейінгі кезең? (3-7 жас)
4. Баланы қызықтыратын сұрақтарға шындықпен жауап беру керек!-деген кім? (Чуковский)
5. 11-12 жаста баланы кім деп атайды? (жасөспірім)
6. Акселерация дегеніміз не? (барлық елде баланың дене және жыныстық даму қарқындылығы)
7. Организмнің жыныстық жетілуінің кезеңі қалай аталады? ( Физиологиялық жетілу)
8. Ер бала мн қыз баланың отбасы мен қоғамда өзін жеткілікті түрде бақылай алатын орнықты мінез-құлқы қалыптасатын даму кезеңі (психикалық жетілу
9. Психика дегеніміз не? ( адамның ішкі дүниесі, оның түйсігі мен қабылдауы, жады мен түсінігі, ойлауы мен қиялдауы, еркі мен сезімі)
10. Әлеуметтік жетілу дегеніміз не? ( қоғамның әдлеуметтік толыққанды мүшесінің қалыптасуы білім алу, еңбек іс-әрекетінің басталуы, экономикалық дербестігі, саяси және азаматтық жетілуі)
11. Эмоция, қабілеттілік, бейімділік дегеніміз не?
Ғалымдар сөйлейді:
К.Чуковский – «Баланы қызықтыратын сұраққа шындықпен жауап беру керек»
И.М.Сеченов - « Рефлекс – адам организмінің саналы және санасыз іс-әрекеттерінің барлық актілері»
И.П.Павлов – «шартты және шартсыз рефлексті ең бірінші сипаттап жазды»
Үй тапсырмасына жауап бергеннен кейінгі сіздердің эмоцияларыңыз қандай?
Жаңа сабақ.
Зейін- біздің барлық психикалық іс-әрекетіміздің біз үшін маңызды заттар мен құбылыстарға бағытталуы.Қандай да бір оқиғаның маңыздылығы біздің ішкі қажетсінулеріміз, қызығушылығымыз, белгілі бір мақсат арқылы анықталады.
Орыс ғалымы А.А.Ухтомский доминант принципі деп аталған мінез-құлықты басқару принципін ашты.
Доминант неғұрлым күшті болса, зейін де соғұрлым күшті болып есептеледі.
Еріксіз зейін- қызықты кітіп, кино, ойын, әңгіме т.б. күш жігерді қажет етпейді.
Ерікті зейін – саналы түрде қойған мақсатқа байланысты, қайратты күшті қажет етеді.
Жад (ес) – адамның өз тәжірибесін еске түсіруі, сақтауы және кейін елестетуі.
Қысқа мерзімді жад – Қойын дәптерінен керекті телефон нөмерін тауып, оны теріп болған соң ұмытып қалу.
Ұзақ уақыттық жад – бала кезде үйреткен нәрсе біздің есімізде мәңгі қалады, кейбір әсер өмір бой ұмытылмайды.
Есте сақтаудың 2 әдісі бар
1. Механикалық есте сақтау – жаттап алу адамның өз білімін өмірде қолдана алмауға апарып соғады.
2. Саналы түрде есте сақтау – адам материалды 10 есе көп меңгеріп, терең түсініп, оған талдау жасайды.
Қажу – организмнің кез-келген іс-әрекетке қалыпты реакциясы.
Сабақты бекіту: Қайталап сұрау
Әріптерді дұрыс орналастыр:
УҚАЖ
КЕІТРІ НЗІЕЙ
НОТДАНМИ
Биологиялық диктант
Доминант неғұрлым күшті болса, .............. де соғұрлым күшті болып есептеледі.
...........зейін - қызықты кітап, кино, ойын, әңгіме т.б. күш жігерді қажет етпейді.
....... зейін – саналы түрде қойған мақсатқа байланысты, қайратты күшті қажет етеді.
........... – адамның өз тәжірибесін еске түсіруі, сақтауы және кейін елестетуі.
.............. жад – Қойын дәптерінен керекті телефон нөмерін тауып, оны теріп болған соң ұмытып қалу.
.......... уақыттық жад – бала кезде үйреткен нәрсе біздің есімізде мәңгі қалады, кейбір әсер өмір бой ұмытылмайды.
............... .............. 2 әдісі бар
3. .................. есте сақтау – жаттап алу адамның өз білімін өмірде қолдана алмауға апарып соғады.
4. .................... есте сақтау – адам материалды 10 есе көп меңгеріп, терең түсініп, оған талдау жасайды.
................ – организмнің кез-келген іс-әрекетке қалыпты реакциясы.
Бағалау.
Үйге тапсырма: Зейін және Жады ������� ������ ��� dle ������� ��������� ������
Пікірлер: 0
Пікір қалдыру