
Сыныбы 1ә Күні Бекітемін:___________
Оқу ісінің меңгерушісі: __________________
« 9»__қазан_____2015_ ж.
Тақырыбы ң дыбысы мен әрпі.
Мақсаты Ң дыбысымен таныстыру , айтылуын үйрету, Ң дыбысына арналған ережені оқып түсіндіру.
Күтілетін нәтиже Оқушылар ң дыбысы бар сөздерді айта алады.
Ң дыбысының тек қана қазақ тіліне тән дыбыс екенін түсінеді.
Білім дағдысының қалыптасуы дамиды.
Дереккөздер, құрал-жабдықтар Ұ.Ботабаева,
К.А.Ерешева
Б.К.Игенбаева.
1-сынып. Алматы: Алматыкітап, 2012.44-45-бет. Методикалық нұсқаулық, дидактикалық материалдар,
кеспе әріптер, нан және нан өнімдері, нар, анар, науа , аңдардың суреттері, слайдтар мен флипчарттар, «Наубайхана» туралы видео.
Сабақтың барысы
Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Уақыты
Ойлаудың
деңгейлері
Білу Ұйымдастыру бөлімі.
Психологиялық дайындық
Оқу құралдарын қадағалау, назарларын сабаққа аудару.
II. Өтілген сабақты қайталап, еске түсіру.
Наурыз сөзін тақтаға жаздырту. Дыбыстық, буындық талдау жасату.
Дыбыс деген не?
Әріп деген не?
Қызығушылықты ояту.
Әріптік жұмбақ шешу.
Шаңда бар,
Шамда жоқ,
Аңда бар,
Малда жоқ.
Н - дауыссыз, үнді
А- дауысты, жуан
У- дауыссыз
Р- дауыссыз, үнді
Ы- дауысты, жуан
З- дауыссыз, ұяң.
- үн
-үннің таңбасы.
- Ң дыбысы.
3 мин
Түсіну Балалар біз сендермен бүгін қазақ тіліне тән ң дыбысымен таныстыру.
Ң әрпімен таныстыру, айтқызу, есте сақтату. Ң дыбысы бар сөздермен таныстыру оларды үйрету. Сөздерді қайталау, есте сақтау.
– Қандай дыбыс екен?.
Ң дыбысы сөздің ортасында келеді. «Кім жүйрік?» ойынын ойнату.
Қатар бойынша оқушыларды жарыстыра отырып, ң дыбысына қатысты сөздерді айтқызу.
Еңлік , шаңғы,
саңырауқұлақ аң , шаң,
- дауыссыз дыбыс
- Еңлік , шаңғы,
саңырауқұлақ аң , шаң,
таң, таңертең, жаңбыр, қаңылтыр.
10 мин
Қолдану Оқулықпен жұмыс жүргізу.
1.Суреттегі атаулардың әрқайсысын шапалақ ұру арқылы буынға бөлу.
2.Оқушыларға оқулықтағы берілген сөздерді буындап, тізбектеп оқыту.
3.Тақтаға сөздер жазғызу.
- Еңлік , шаңғы,
шаң,
таң, таңертең, жаңбыр, қаңылтыр.
Сергіту сәті.
Дәптерімізді ашайық.
Қолға қалам алайық.
Салақтықтан қашайық.
Көркем етіп жазайық. 10 мин
Талдау Дәптермен жұмыс.
ң әрпінің баспа түрі мен жазбаша түрінің жазылуын меңгерту.
ң әрпін ауада содан соң дәптерге жаздырту.
Жазу дәптерінің 4 бетіндегі ң әрпінің жазылуына көңіл бөліп, үлгідегідей жазады. 5 мин
Жинақтау Тапсырма
1-топ: –н әрпінен басталатын сөздер айтқызу.
2-топ: Аңдар -Сурет бойынша әңгіме құрату.
3-топ:-Жұмбақтың шешуін табу, сөйлем құрастыру. 1 топ- нағашы, наурыз, нар, нан,науа, нала, наубайхана.
2 топ- Аңдар орманда болады. Орманды орманшы күзетеді. Менің атам- аңшы. Ол аң аулайды. Мен де атама көмектесемін.
3 топ- Өзі қу,
Жүрген жері айқай шу. Түлкі. 5 мин
Бағалау Қызыл. Сары. Жасыл шаршылар арқылы жинақтауСабақтан алған әсерлерін смайлк арқылы көрсету тапсырылады Әр оқушы өзін жеке бағалайды:
Сабақ ұнаса- көк, жақсы деп санасы- жасыл, орташа деп санаса- сары, ұнамаса- қызыл түсті дөңгелек көрсетеді. 2 мин
Сабақтың талдауы Ң дыбысының тек қана қазақ тіліне тән дыбыс екендігін меңгерді.
Тәжірибелік сабақты бағалау Сабақ мақсатына жетті.
Сабақ бойынша өзгертулер


