Сұлтанмахмұт Торайғыров «Бір адамға»
7 - сынып
Сабатың тақырыбы Сұлтанмахмұт Торайғыров «Бір адамға»
Мақсаты Ақын өмірінен мағұлмат алу, өлеңнің мазмұнын ашу,идеясын анықтау.
Күтілетін нәтиже А. Ақынның өмір жолын, өлеңнің мазмұнын біледі.
Б. Өлеңдегі әдеби теориялық ұғымдарға тоқталады, өлең құрылысына талдай алады.
С. Өлеңнің астарын ұғынып,кейіпкердің іс-әрекетін салыстырады, өмірмен байланыстыра отырып баға береді.
Керекті жабдықтар 7-сынып оқулығы, ресурстық парақтары, жұмыс дәптері, нұсқаулық, кері байланыс парағыинтерактивті тақта.
Пайдаланылған әдіс–тәсілдер. СТО: Жоғары, төменгі дәрежелі сұрақтар,қызығушылықты ояту.
АКТ: интерактивті тақта арқылы тапсырмалар беріледі.
ЖАҢА ТӘСІЛДЕР: «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі бойынша жаңа сабақты меңгерту, «Бағдаршам» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды. «Ойлаудың алты қалпағы» әдісі арқылы сабақты бекіту. «Үшөлшемді күнделік» әдісі арқылы кері байланыс жасау.
Тапсырмалар № 2 Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
№3 оқушылардың сұрақ қою және олардың жауаптарына қарай әрекет ету.
№ 8 Сыни тұрғыдан ойлауды бағалау.
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері Уақыты
минут Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе
2 минут



8 минут

1. Ұйымдастыру
Оқушыларды түрлі түстер арқылы топқа бөліп аламын.


2. Үй тапсырмасын тексеру:
«Қазақты оянсын деп сөзбен шақтым» жазып келген шығармаларын көршілері арқылы бір-біріне тексерту. Шығарманы критерийлер арқылы бағалату. 1.Сабаққа әзірленеді
Ортаға шеңбер жасап тұрады, бір-біріне жақсы тілектерін айтады. Әртүрлі фигураларды таңдап, соның түсі бойынша үш топқа бөлінеді.
2. а) Жазып келген шығармаларын көршілері ауыстырып оқиды, тақтада көрсетілген критерийлер бойынша бір-бірін бағалайды.
Тұсаукесер 4минут
Қызығушылықты ояту.
Ел басшысы қандай болу керек? Осы сұрақ арқылы оқушылардың пікірлерін білу,ойларын анықтау. Оқушылар ойлаған сөздерін айтады,өз түсініктерін береді.

Негізгі бөлім 13 минут
«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі бойынша жаңа сабақты меңгерту.
Жаңа тақырыпты алдымен өздеріне оқыту, сосын көршісіне түсіндіру.
Тапсырмалар:
А. Өлең қандай адамға, кімге арналған деп ойлайсыңдар?
В. Өлең құрылысына талдау.
С) Өлең мәтіндегі мысқыл, кекесін мағынада қолданылған жолдардан нені байқадыңдар,дәлелдеңдер. Сөз.дікпен жұмыс
Әрқайсысы жұптық жұмыс жасайды. Алдымен ресурстық парақтағы жаңа тақырыппен өздері танысады, сосын көршісіне түсіндіреді. «Бір адамға» өлеңін оқи отырып, мазмұнын ашады

Топтағы әрбір оқушы өзіне берілген тапсырманы орындайды, түсінбегендерін көршісінен сұрайды немесе топпен талқылайды. «Бағдаршам» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды.

Қорытынды
12 минут
4 минут
2 минут
3. Бекіту кезеңі «Ойлаудың алты қалпағы» әдісі. Түрлі түсті қалпақтар арқылы оқушылардың өлеңді қалай түсінгенін білу,ойларын ортаға салғызу.
«Үшөлшемді күнделік» әдісі арқылы кері байланыс жасау.
Үйге тапсырма:
1.С.Торайғыровтың өмірі,шығармашылығын оқып, түсіну.2. Осы өлең идеясымен мәндес мақал-мәтел жазып келу. 3. Өздерің біреуді әжуалап өлең шығарып көріңдер.
Алты оқушы қалпақты киіп,өзіне берілген тапсырма бойынша ойларын айтады.
Әрбір оқушы сабақтан алған әсерін,күйін, сезімін кері байланыс парағын толтыру арқылы көрсетеді.
Үйге берілген тапсырманы жазып алады.
Сабақтың өзіндік талдауы:
Сабақ бойынша өзгертулер ������� ������ ��� dle ������� ��������� ������
Пікірлер: 0
Пікір қалдыру