Тіркелу Сайтқа кіру

5-ке көбейту және бөлу

Қызылорда облысы, Қазалы ауданы, Майдакөл ауылы
№98 орта білім беретін мектебі
бастауыш сынып мұғалімі

Бакибаева Жансая Серікқалиқызы

     

 

Сабақтың тақырыбы: 5-ке көбейту және бөлу

Сабақтың мақсаты:

1)5-ке көбейту және бөлу кестесімен таныстыру.

2)Математика пәніне деген қызығушылықтарын,есте сақтау қабілеттерін арттыру.

3)Ұқыптылыққа,шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап,өзіндік,түсіндіру.

Сабақтың түрі:аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

Күлім қағып қолымды,қошеметтеп соғайын.

Қарап тұрған көршіме қолымды мен бұлғайын.

Жылы шырай жүзбенен маңдайыңнан сыйпайын,

Жылы-жылы сөзбенен,жүрегімді сыйлайын,

Амандасып өзіңмен,құшақтап бір қысайын.

ІІ.Өткенді қайталау

 «Қызықты есептер»

1)Үш қорап сіріңке үшін 9 теңге төленді.Бір қорап сіріңкенің бағасы қанша?

2)Бір қорап сіріңкенің бағасы 3 теңге.12 теңгеге неше қорап сіріңке сатып алуға болады?

3)Ойыншық ұялы телефонның бағасы 70 теңге.Осындай 4 ұялы телефонның құны қанша?

4)Үш құттықтау хатының құны 300 теңге.Құттықтау хатының бағасын тап.

ІІІ.Жаңа сабақ

       Бүгінгі өтетін жаңа тақырыбымыз 5-ке көбейту және бөлу.

5*5=5+5+5+5+5

5*6=5+5+5+5+5+5

5*7=5+5+5+5+5+5+5

5*8=5+5+5+5+5+5+5+5

5*9=5+5+5+5+5+5+5+5+5

(5 санының ерекше қасиетті сан екенін айтып өтемін)

-Балалар,қазір жылдың қай мезгілі?

-Қыс айларын ата

-Қыс мезгілінде табиғат қалай өзгереді?

-Қандай қысқы ойын түрлерін білесіңдер?

        Балалар,бүгінгі сабағымыз ойын түрінде өтеді,яғни  «Аққала» құрастыру.Аққала неше бөліктен тұрады?    (3 бөліктен )

-Ендеше,балалар, аққала құрастыру үшін І бөлігін орналастыру керек.(тақтамен жұмыс)

1) 5*5=25   

    5*6=30                                          6*5=30

    5*7=35                                          7*5=35

    5*8=40                                          8*5=40

5*9=45                                          9*5=45

            

 

 

             

            :5

 

2)   10                              

 

 

             *5

3)

    3)          *                                                    *                                                       :

 

 

 

 

 

 

         Сонымен 1-ші бөлігін орналастық.Енді келесі 2-ші бөлігін орналастырамыз.Ол үшін қима қағаздармен жұмыс жасаймыз.

1)      5*6=30                                             10:5=2

5*4=20                                             20:5=4

5*3=15                                             15:5=3

5*8=40                                             40:5=8

2)      Шешуі:5*7=35

Жауабы:7 қауынның массасы 35 кг

Шешуі:25:5=5

Жауабы:Бір ашық хаттың бағасы 5 теңге

Шешуі:40:5=8

Жауабы:40 теңгеге 8 жапсырғыш сатып алуға болады.

3)      656-98=558                                          90*10-756= 244

306+87 =393                                        40*7-40*5= 80

300:100 =3                                           70*3+7*2 = 224

(354+636)-920=70                               80*3+30*2= 300

                             720-(384+216)=552

4)      4*1=4                       4*5=20                             4*9=36

            4*2=8                       4*8=32                             4*0=0

ІҮ.Сергіту сәті

Бойыңды сергек тік ұста,

Емін-еркін тыныста.

Оң қолыңды соз алға,

Үшбұрыш сыз ауада.

Сол қолда бос тұрмасын,

Шеңбер жасап зырласын.

      Аққаланың 3-ші бөлігін яғни, басын орналастыру үшін өзіндік жұмыс орындаймыз.

1)      Қалдықпен бөлуді орында

6:5=1(қ.1)                                9:5=1(қ.4)

7:5=1(қ.2)                                11:5=2(қ.1)

8:5=1(қ.3)                                12:5=2(қ.2)

2)      Периметр табу

1 см

 

                 

                             Р=1см+1см+1см+1см=4см

 

 

3)      Тура теңдіктер шығу үшін бос тор көздерге қандай санды жазу керек.

45:5      3   +5                                          30:5       40:5-    1

35:5-2*3       9  -  1                                  25:5+6        8*    1

           -Ал,енді балалар,бәріміз аққалаға қарайық.Қай жері кем болып тұр?

          -Дұрыс айтасыңдар.Басында қалпағы жоқ.Қалпағын кигізу үшін мына

   тапсырмаларды орындайық.

1)Алдында үш балапан,

   Артында үш балапан.

   Ақ тауық пен балапан,

   Айтшы санын,балақан?

                                      (сегіз)

2)Шығармақ боп кеше есеп,

   Жиналған-ды бес есек.

   Үшеуі ұйықтап отырды,

   Ынталысы неше есек?

                                      (екі)

Ү.Сабақты қорыту

-5-тің көбейту кестесін айт.

  Қалай ойлайсыңдар,неге әрбір жолдағы өрнектің мәні алдыңғы жолдағы өрнектің мәнінен 5-ке артық?

ҮІ.Үйге тапсырма

№ 14 есеп

Көбейту кестесін жаттау.

ҮІІ.Бағалау

 

dle
Пікірлер: 0
Пікір қалдыру